گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۱۴:۲۴:۴۲ - چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اسلام و زنان با از دیدگاه منابع آکادمیک غربی
اسلام و زنان با از دیدگاه منابع آکادمیک غربی به نقل از Oxford dictionary of islam دانشنامه آکسفورد می نویسد : در اسلام، مرد و زن از نظر معنوی در نزد خدا یکسان هستند و از آنها انتظار می رود که وظایف مشابهی را ادا کنند مانند پرستیدن، نماز خواندن، صدقه دادن، روزه گرفتن و […]

اسلام و زنان با از دیدگاه منابع آکادمیک غربی

به نقل از Oxford dictionary of islam

دانشنامه آکسفورد می نویسد : در اسلام، مرد و زن از نظر معنوی در نزد خدا یکسان هستند و از آنها انتظار می رود که وظایف مشابهی را ادا کنند مانند پرستیدن، نماز خواندن، صدقه دادن، روزه گرفتن و حج به مکه. در مجموع، اسلام وضعیت زنان را نسبت به فرهنگ سابق اعراب بهبود بخشید، زنده به گور کردن دختران را ممنوع کرد و زن را به عنوان یک شخص کامل به رسمیت شناخت. در قوانین اسلام، قردادی بودن ازدواج تاکید می شود و درخواست میکند که مهریه به خود زن پرداخت شود نه به خانواده آن و حق رسیدن ارث به زن را ضمانت می دهد تا زن بتواند سرمایه ای را صاحب و اداره کند. همچنین زنان هم در هنگام ازدواج و هم در دوره ای بعد از طلاق یا مرگ شوهر، میتوانستند در خانه شوهرشان (حتی اگر مالک آن خانه نباشند) زندگی کنند و شوهرشان موظف به دادن کمک مالی به آنها بود.

✅اسناد تاریخی نشان میدهند که پیامبر با زنان مشورت میکرد و به طور جدی نظراتشان را ارزش قایل میشد. پیامبرحداقل یک زن به نام اُم ورقه را به عنوان امام نماز برای خانواده اش برگزیده بود. زنان نقش قابل توجهی در تشریع قرآن داشتند. از زنی نام برده شده که دستور عمر خلیفه در رابطه با مهریه را تصحیح کرد. زنان در مساجد در کنار مردان و بدون تفکیک از آنها نماز میخواندند، در حفظ احادیث نقش داشتند، پناهی برای مردان بودند، در تجارت فعالیت میکردند، برای اندوختن دانش تشویق می شدند و هم معلم و هم شاگرد در صدر اسلام بودند.

Women and Islam In Islam, men and women are moral equals in God’s sight and are expected to fulfill the same duties of worship, prayer, faith, almsgiving, fasting, and pilgrimage to Mecca. Islam generally improved the status of women compared to earlier Arab cultures, prohibiting female infanticide and recognizing women’s full personhood. Islamic law emphasizes the contractual nature of marriage, requiring that a dowry be paid to the woman rather than to her family, and guaranteeing women’s rights of inheritance and to own and manage property. Women were also granted the right to live in the matrimonial home and receive financial maintainance during marriage and a waiting period following death and divorce.

Women and Islam, Oxford Dictionary of Islam. John L. Esposito, ed. Oxford University Press Inc. 2003

جامع ترین مجموعه ی نقد الحاد و آتئیسم

تبليغات
کانال تلگرام ما :