گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۶:۲۲:۵۲ - چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تنظیمات دقیق جهان !!
مهم معتبرترین منبع علمی دنیا تایید کرد که جهان هستی چنان به طرز شگفت‌انگیزی دقیق تنظیم شده است که دانشمندان مادی‌گرا هیچ راهی برای توجیه این تنظیمات دقیق جهان ندارند جز اینکه به یک ادعای غیرعلمی به نام چندجهانی( وجود میلیاردها جهان به غیر از جهان ما) روی بیاورند. ژورنال نیچر(Nature) با انتشار مقاله‌ای با […]

مهم

معتبرترین منبع علمی دنیا تایید کرد که جهان هستی چنان به طرز شگفت‌انگیزی دقیق تنظیم شده است که دانشمندان مادی‌گرا هیچ راهی برای توجیه این تنظیمات دقیق جهان ندارند جز اینکه به یک ادعای غیرعلمی به نام چندجهانی( وجود میلیاردها جهان به غیر از جهان ما) روی بیاورند.

ژورنال نیچر(Nature) با انتشار مقاله‌ای با نام:

Defend the integrity of physics
دفاع از تمامیت فیزیک

به دفاع از علم فیزیک پرداخته و اعلام میکند نظریاتی مانند نظریه‌ی ریسمان و همچنین چندجهانی( وجود جهان‌های دیگر به غیر از جهان ما و جهان‌های موازی) نه تنها علمی نیستند بلکه منجر به تخریب علم میشوند. ژورنال نیچر در این مقاله اعلام میکند که دلیل روی آوردن عده‌ای از دانشمندان به ایده‌ی چندجهانی تنظیمات دقیق و شگفت‌انگیز جهان است که اگر هر کدام از این تنظیمات اندکی متفاوت بودند حیات و زندگی در جهان هستی شکل نمیگرفت. این مقاله را به همراه ترجمه می آوریم:

The multiverse is motivated by a puzzle: why fundamental constants of nature, such as the fine-structure constant that characterizes the strength of electromagnetic interactions between particles and the cosmological constant associated with the acceleration of the expansion of the Universe, have values that lie in the small range that allows life to exist. Multiverse theory claims that there are billions of unobservable sister universes out there in which all possible values of these constants can occur…

ترجمه:

ایده‌ی چند جهانی(وجود جهان‌های دیگر به غیر از جهان ما) بخاطر یک معما مورد توجه قرار گرفت: چرا ثابت‌های بنیادی طبیعت, مانند ثابت ساختار دقیق که میزان فعل و انفعالات الکترومغناطیسی بین ذرات را مشخص میکند و همچنین ثابت کیهانی که با شتاب گسترش جهان مرتبط است, دارای مقداری هستند که در یک محدوده‌ی بسیار کوچک قرار دارند که اجازه میدهد حیات(زندگی) وجود داشته باشد. نظریه‌ی چندجهانی ادعا میکند که میلیاردها جهان غیرقابل مشاهده‌ی دیگر وجود دارد و همه‌ی مقادیر ممکن برای این ثابت‌ها در این جهان‌ها میتواند ظاهر شود…

نکته‌ی جالبی که در این مقاله‌ی ژورنال نیچر وجود دارد این است که به وضوح اعلام میکند جهان به طور بسیار دقیق تنظیم شده است به گونه‌ای که با اندکی تغییر در هر یک از ثابت‌های طبیعت, حیات در هیچ کجای جهان هستی شکل نمیگرفت. دومین نکته‌ی جالبی که در این مقاله به آن اشاره شده است و در ادامه آن را می‌آوریم این است که خوده ژورنال نیچر اعلام میکند تنظیمات جهان به گونه‌ای دقیق هستند که دانشمندان مادی‌گرا در برابر آن هیچ راهی ندارند جز روی آوردن به ادعای غیرعلمی چندجهانی(وجود جهان های دیگر به غیر از جهان ما) و هیچکدام از دیگر توجیحات مادی ارائه شده از طرف آن‌ها برای توجیه این تنظیمات, کارآمد نیست. به عبارت دیگر تنها امید آتئیست‌ها روی آوردن به ایده‌ی چندجهانی است که طبق این مقاله‌ی ژورنال نیچر نه تنها علمی نیست بلکه مخرب علم است. عین جمله‌ی مقاله‌ی نیچر را به همراه ترجمه می‌آوریم:

Some physicists consider that the multiverse has no challenger as an explanation of many otherwise bizarre coincidences. The low value of the cosmological constant — known to be 120 factors of 10 smaller than the value predicted by quantum field theory — is difficult to explain, for instance.

ترجمه:

برخی فیزیک‌دانان میگویند که نظریه‌ی چندجهانی هیچ رقیبی ندارد که بتواند توضیحی باشد برای این تعداد بسیار زیاد از اتفاقات شگفت‌انگیز(تنظیمات دقیق جهان). به عنوان مثال مقدار دقیق ثابت کیهانی, سخت است که توضیح داده شود.( با ایده‌ی دیگری به غیر از چندجهانی سخت است که بتوان این تنظیمات دقیق را توضیح داد)

همانگونه که مشاهده میکنید خوده ژورنال نیچر اعلام میکند که نظریه‌ی غیرعلمی چندجهانی تنها امبد عده‌ای برای توجیه این تنظیمات دقیق جهان است. جالب‌تر اینکه حتی ایده‌ی چندجهانی نیز کمکی به آتئیست‌ها نخواهد کرد. حتی اگه بیشمار جهان وجود داشته باشد باز هم هیچ سودی برای خداناباوران ندارد چون خوده این مکانیزمی که منجر به تولید جهان‌ها میشود احتیاج به یک طراح هوشمند دارد.

پ.ن: آتئیست‌های ایرانی تا مدت‌ها معتقد بودند هیچ نظم و شگفتی‌ای در جهان وجود ندارد!!! اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که جهان چنان دقیق و شگفت‌انگیز دقیق تنظیم شده است که تنها راه مادی برای توجیه این تنظیمات شگفت انگیز روی آوردن به یک ادعای غیرعلمی ( و حتی مخرب علم) است.

لینک مقاله ی ژورنال نیچر:

http://www.nature.com/news/scientific-method-defend-the-integrity-of-physics-1.16535

نقد الحاد و آتئیسم

تبليغات
کانال تلگرام ما :