گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۱۴:۰۶:۰۲ - چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چرا شرودینگر اشتباه می کرد ؟
چرا شرودینگر اشتباه می کرد ؟ شرودینگر که همانند انیشتن از پایه گذاران مکانیک کوانتومی بود بعد ها به جرگه مخالفان آن پیوست و با آزمایشی ذهنی می خواست نشان دهد تصویری که کوانتوم از جهان  ماکروسکوپی ترسیم می کند ناقص می باشد و با عقل سلیم ” common sense ” هم خوانی ندارد . […]

چرا شرودینگر اشتباه می کرد ؟

شرودینگر که همانند انیشتن از پایه گذاران مکانیک کوانتومی بود بعد ها به جرگه مخالفان آن پیوست و با آزمایشی ذهنی می خواست نشان دهد تصویری که کوانتوم از جهان  ماکروسکوپی ترسیم می کند ناقص می باشد و با عقل سلیم ” common sense ” هم خوانی ندارد .

وی برای این منظور آزمایش ذهنی ترتیب می دهد که به آزمایش گربه شرودینگر معروف است  .

چیدمان  آزمایش به این صورت است :

” گربه ایی در جعبه ایی گرفتار شده است یک ماده رادیواکتیو مانند اروانیوم نبر موجود می باشد که طبق کوانتوم  می تواند واپاشی کند و یا واپاشی نکند . اگر واپاشیده شود ، یک واسطه چکشی را آزاد می‌کند که به شیشه‌ی شامل اسید هیدورسیانیک می‌خورد و آن را می‌شکند  و گربه می میرد ولی تا وقتی در جعبه را بر نداریم یا اندازگیری و مشاهده نکنیم گربه هم زنده است و هم مرده ” .

شرودینگر می گفت اینکه اسپین الکترونی هم بالا باشد و هم پایین و یا اتم ارانیوم هم وپاشی کند و هم نکند را می توان پذیرفت ولی اینکه جسمی ماکروسکوپی همانند گربه هم زنده باشد و هم مرده با شهود ما ناسازگار است.

پاسخ این پارادوکس وادوسی کوانتومی ” dECOHERENCE QUANTUM ” می باشد.

وادوسی کلید درک چگونگی تفاوت میان  اشیاء ماکروسکوپی و میکروسکوپی می باشد وقتی اطلاعات از  شئی به سمت محیط پیرامونش جریان می بابد حالت بر هم نهی خود را از دست می دهد .
یعنی ذرات موجود در جعبه بارها و بارها  و وقتی یک مولوکول به گربه برخورد کرده کند  آن برخورد  روی آن اندازه گیری انجام می دهد و گربه را از حالت بر هم نهی خارج می کند و در نهایت گربه ما کشته می شود .

برای اینکه از اثرات ناهمدوسی جلوگیری کنیم می توانیم جعبه با سیستم مورد نظر مان را به خلاء نزدیک کنیم و یا دمای آن را تا صفر کلوین پایین بیاوریم.

این مطلب با کمی تلخصص و تغییر از کتاب ذیل فصل ” اطلاعات کوانتومی”  می باشد.

https://www.amazon.com/Decoding-Universe-Information-Explaining-Everything/dp/0143038397

در لینک زیر که از نیچر می باشد نیز می توانید در این باره بخوانید .

 http://www.nature.com/news/2000/000120/full/news000120-10.html

تبليغات
کانال تلگرام ما :