گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۱۳:۵۵:۲۰ - چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بی خدایان و علم
قسمت اول سرکوب بیگ بنگ در سال ۱۹۳۱ هنری لومتر یک کشیش مسیحی انقلاب بزرگی را در دنیای علم پدید آورد، او مدعی شد که اگر زمان را را به عقب برگردانیم شاهد کوچکتر شدن جهان هستیم و در نهایت به یک نقطه تکینگی(singularity)میرسیم . این نقطه بسیار داغ و پرچگال بوده است ودر لحظات […]

قسمت اول
سرکوب بیگ بنگ

در سال ۱۹۳۱ هنری لومتر یک کشیش مسیحی انقلاب بزرگی را در دنیای علم پدید آورد، او مدعی شد که اگر زمان را را به عقب برگردانیم شاهد کوچکتر شدن جهان هستیم و در نهایت به یک نقطه تکینگی(singularity)میرسیم . این نقطه بسیار داغ و پرچگال بوده است ودر لحظات آغازین جهان با سرعت زیادی منبسط شده که شبیه یک انفجار بزرگ (Big Bang) است .
این فرد مذهبی با حل معادلات نسبیت عام انیشتن به این نتیجه رسید

همانطور که میدانیم بیگ بنگ مدل پذیرفته شده ی آغاز جهان در بین دانشمندان است

https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

بیگ بنگ نشان دهنده همان خلقت  جهان در ادیان  است ، این  کشف باعث خوشحالی دینداران جهان شد. پاپ پیوس دوازدهم رسما اعلام کرد که بیگ بنگ همان مفهموم خلقت در ادیان است .

books.google.com/books

” پل دیوس” ، دانشمند بزرگ از دانشگاه آریزونا در همین رابطه میگوید:”شاید برای شما عجیب باشد اما به نظر من علم خیلی قویتر از دین به اثبات خدا پرداخته است”

books.google.com

اما این کشف بزرگ به مذاق بیخدایان خوش نیامد مخصوصا  اینکه یک کشیش کاتولیک مبدع این نظریه بود .

 زیرا تا قبل از آن جو غالب علمی و فلسفی که از زمان ارسوط بر جامعه علمی حاکم بود یک جهان ازلی و ابدی را پذیرفته بود.
ولی وقتی جهان شروعی داشته باشد بنظر می رسد اولین سئوالی که به ذهن خطور می کند  این است که باید شروع کننده ایی نیز داسته باشد ولی فرض یک جهان ازلی مساوی است با انکار خلق شدن جهان توسط خداوند .

مادی گرایان در فلسفه ی الحادی مهمترین فلسفه را هستی بی نهایت در نظر گرفتند. برای مثال فیلسوف مادی جورج بولیدز را می بینیم که در کتابش – مبادی اولیه برای فلسفه – می گوید هستی چیزی خلق شده نیست …واگر هستی مخلوق باشد پس ضروری است که از طرف خدا در یک لحطه آفریده شده باشد .

“ویلیام بونر”  دانشمند ملحد از همان ابتدا  نیز بیگ بنگ را رد کرد و گفت این نظریه به طور ویژه در حال حمایت از مفهموم خلقت در ادیان است!!

“هاوکینگ” می گوید: اگر جهان آغاری می داشت ما می توانستیم فرض کنیم که آن خالقی دارد اما اگر جهان واقعا به طور کامل خود اتکا باشد, یعنی مرز و لبه ایی نداشته باشد ,آن نه آغازی دارد و نه پایانی در این صورت چه جایگاهی برای خدا باقی می ماند؟!!

منبع : مهدی گلشنی,  فیزیکدانان غربی و مسئله خداباوری ,ص ۲۶

“فرد هویل” دانشمند فیزیکدان و ملحد دیگر نیز بیگ  بنگ را قبول نکرد  و اولین کسی بود که این واژه را برای شروع جهان به کار برد
جالب است بدانید هویل در یک برنامه رادیویی پخش شده از BBC از روی تمسخر این اسم را انتخاب کرده است .

http://creation.com/big-bang-critic-dies-fred-hoyle

او ترجیح داد که یک مدل ثابت نامتناهی از زمان و مکان را بپذیرد که به نظر خودش دیگر این جهان نیازی به خالق نداشته باشد. او به همراه توماس گولد و هرمان باندی از فیزیکدانان ملحد درخواست کردند که نظریه حالت پایدار (steady state theory) را انتخاب کنند و تا از پیامدهای مذهبی نظریه بیگ بنگ خودداری کنند .

بیخدایان در شوروی هم که از همه بیشتر از این نظریه الهی ضربه دیده بودند علم مخالفت را بر افراختند و تدریس  بیگ بنگ را از محافل آکادمیک این کشور ممنوع کردند

books.google.com/books

آنها هر گونه بینش کیهانی که همراه با مکان محدود یا زمان محدود یا مرگ گرمایی بود را مطرود کردند و بجای نظریه رسمی علم تجربی، از مدل های شامل ابعاد بینهایت ( مانند نظریه هویل) استفاده کردند.رایت و دیگر کیهان شناس خیلی زود نظریه فرد هویل را به دلیل عدم وجود شواهد و تضاد این نظریه با قانون دوم ترمودینامیک باطل کردند .
https://arxiv.org/abs/astro-ph/9410070

در چین نیز مائو تسه یانگ، بیگ بنگ را مخالف ماتریالیسم اعلام کرد و تعلیم و ترویج بیگ بنگ را غیر قانونی خواند .

تبليغات
کانال تلگرام ما :