گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۹:۵۸:۳۶ - دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کژ فهمی هایی از مکانیک کوانتومی !!
کژ فهمی هایی از مکانیک کوانتومی !!   حتما شنیده اید که مردم می گویند جهانی که مکانیک کوانتومی بازگو می کند بر پایه شانس می باشد ابتدا باید منظور از شانس و احتمال مشخص شود. در پرتاب یک سکه و یا یک تاس نیز شانس در این گونه پدید ها دخیل است ولی آیا […]

کژ فهمی هایی از مکانیک کوانتومی !!

  حتما شنیده اید که مردم می گویند جهانی که مکانیک کوانتومی بازگو می کند بر پایه شانس می باشد
ابتدا باید منظور از شانس و احتمال مشخص شود.
در پرتاب یک سکه و یا یک تاس نیز شانس در این گونه پدید ها دخیل است ولی آیا واقعا ما نمی توانیم آمدن شیر یا خط را پیش بینی کنیم؟
با دانستن زاویه پرتاب سکه یا تاس و در نظر گرفتن عوامل محیطی مانند مقاومت هوا و سطح فرودی و… و حل یک معادله دیفرانسیل به راحتی می توان فهمید چه رویی از سکه و یا چه عددی از تاس خواهد آمد به این پدیده ها اصطلاحا شبه تصادفی می گویند.
در نتیجه این عدم پیش بینی به جهل ما بر می گردد .

   اما پدیده های دیگری نیز می توان فرض کرد که علی الاصول ما نمی توانیم پیش بینی کنیم مانند پیش بینی آب و هوا براستی کوانتوم برای ما چه جهانی را توصیف می کند؟!!

هیچ نظریه علمی اعم از کوانتوم جهانی را توصیف نمی کند به عبارت دیگر یک فرمالیسم ریاضی تعیین نمی کند جهان چگونه باید رفتار کند بلکه توصیف ما از آن فرمالیسیم است که جهانی را برای ما باز گو می کند .

مثلا از یک تابلو نقاشی هر شخصی برداشت های خاص خود را می کند شخصی می گوید این نقاشی غم انگیز است یا .. و یا در فلسفه زبان گفته می شود از هر جمله ایی که ساختاری یکسان دارد هر خواننده بنا به پیش فرض های خود و…تفسیر خودش را می کند ( هرمونتیک)
حتما داستان فیل در مثنوی را در ادبیات شنیده اید که آمده است ، هندی ها  براي نمايش، فيلي را در شهري آوردند که مردمانش هرگز چنين حيواني نديده بودند. فيل در خانه اي تاريک بود و مردمان بسياري براي ديدنش به تاريکي رفتند، چون ديدنش با چشم ممکن نبود، هر کس گوشه اي از حيوان را لمس مي کرد و هنگامي که از او درباره شکل فيل مي پرسيدند به فراخور درک خويش از فيل، چيزي مي گفت، آن که دستش به خرطوم حيوان رسيده بود گفت فيل همچون ناودان است و آنکه گوش فيل را لمس کرده بود حيوان را مثل بادبزن معرفي مي کرد، نفر سوم که در آن تاريکي دست بر پاي فيل سوده بود در پاسخ به شکل فيل، آن را به ستون مانند کرد و نفر ديگر نيز گفت فيل همچون تخت است چرا که او پشت فيل را لمس کرده بود.

 

(عکس : تفاسیر کوانتوم  ؛ چهار تفسیر از نظریه کوانتومی ذاتا بر پایه شانس نیستند !)

فیزیک کوانتومی نیز از این قاعده مستثنی نیست می توان جوری کوانتوم را تفسیر کرد که جبرگرایی Determinism در آن رعایت شود و می توان به گونه ایی دیگر تعبیر کرد که تفسیری  ناموجبیتی” Indeterminism ” از جهان به ما بدهد.

تمام تفاسیری که از کوانتوم می شود برای هر اندازگیری دقیقا همان جواب را که تفسیر دیگر دارد به ما می دهد بنابراین همه آنها درست می باشند ، تا بحال بیشتر از ده تفسیر از کوانتوم شده است.
مانند مکانیک بوهمی که دیوید بوهم در سال ۱۹۵۲  یک تفسیر موجبیتی از کوانتوم ارائه داد ، و یا تفسیر جهان های چند گانه که توسط اورت ارائه شد و این اواخر در بین فیزیکدانان محبوبیت پیدا کرده است.
حال شاید برایتان سئوال شده باشد که اگر تمام تفاسیر به مقدار و عبارت یکسانی دست پیدا می کنند پس چرا بعضی از آنها   رایج تر و محبوب تر است و در دانشگاه ها تدریس می شود؟؟
جواب های متعددی می توان به این سئوال داد :
نیلز بور که خود از پایه گذاران مکتب کپنهاکی بود چون از نفوذ زیاددی در بین دانشمندان برخوردار بود هر تفسیر دیگر به شدت رد می شد.
و یا در ترجیح بین تفاسیر از معیار هایی مانند سادگی و زیبایی و… استفاده می کنند. ( تیغ اکام)
به عنوان نمونه در مکانیک بوهمی برای جواب یک چاه پتاسیل باید چند صفحه معادله حل کرد ولی در تعبیر کپنهاکی با چند خط مسئله حل و فصل می شود.

 

 

 

_______________________________________________

 

 

تبليغات
کانال تلگرام ما :