گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۱۳:۲۸:۰۵ - سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیا طبق روایت در منابع شیعه پاها و سر حضرت زهرا(س) را نا محرم دیده است ؟
بسم الله الرحمن الرحیم افتراء بر بی بی دو عالم حضرت صدیقه کبری(س) روایتی را مطرح کرده اند که متن آن به صورت زیر است : …. قال سلمان الفارسي : فهرولت إلى منزل فاطمة ( عليها السلام ) بنت محمد ( صلى الله عليه وآله ) ، فإذا هي جالسة وعليها قطعة عباء إذا […]

بسم الله الرحمن الرحیم

افتراء بر بی بی دو عالم حضرت صدیقه کبری(س)

روایتی را مطرح کرده اند که متن آن به صورت زیر است :
…. قال سلمان الفارسي : فهرولت إلى منزل فاطمة ( عليها السلام ) بنت محمد ( صلى الله عليه وآله ) ، فإذا هي جالسة وعليها قطعة عباء إذا خمرت رأسها انجلى ساقها وإذا غطت ساقها انكشف رأسها ، فلما نظرت إلي اعتجرت ثم قالت : يا سلمان جفوتني بعد وفاة أبي ( صلى الله عليه وآله ) قلت : حبيبتي أأجفاكم ؟ قالت : فمه اجلس واعقل ما أقول لك …. الخ .
منبع:  مهج الدعوات و منهج العبادات ؛ ص۳۴

ترجمه : سلمان فارسى گويد:
ده روز پس از رحلت رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از منزل خود خارج و با حضرت على عليه السّلام مواجه شدم، على به من گفت: اى سلمان! تو بعد از پيامبر خدا بر ما جفا كردى. گفتم: حبيب من اى ابو الحسن! در باره شما جفا نشده است، بلكه حزن و اندوه شديد من در رحلت رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم مانع زيارت شما شد. على گفت: اى سلمان! بيا به منزل فاطمه دختر رسول خدا  برويم زيرا او به تو لطف دارد و میخواهند از  تحفه‏اى كه از بهشت برايش آورده‏اند به تو بدهد.
گفتم: آيا بعد از رحلت رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم براى او از بهشت تحفه‏اى رسيده است؟ على گفت: آرى، ديروز تحفه‏اى از بهشت براى او آورده‏اند.
سلمان میگويد: من به سوى خانه فاطمه حركت كردم، پس از ورودم به خانه ديدم كه فاطمه نشسته و يك قطعه  عبا در بر دارد ولى هر گاه آن را روى سرش میکشد پاهايش بيرون‏ می‏ماند، و هر گاه پاهايش را میپوشاند سرش نمايان میشود. وقتى چشم وى به من افتاد آن عبا را به سرش كشيد … بقیه روایت .

منبع: زندگانی حضرت زهرا علیها السلام (ترجمه جلد ۴۳ بحارالانوار) روحانی؛محمد- تهران، چاپ: اول ، ۱۳۷۹ ه.ش .

تحلیل روایت :

این روایت که به نام روایت  تحفه بهشتی معروف است ، از روایات مهمی است که مقام حضرت زهرا (س) را نشان میدهد …  و آن مقام تحدیث حضرت زهرا (س) است… که بحث مفصلی است… از حوصله این مختصرخارج است ..

در عبارت چنین آمده است که سلمان میگوید زمانی که وارد خانه حضرت صدیقه طاهره (س) شدم ، ایشان نشسته بودند و بر رویشان یک قطعه  عبا بود … حال این سوال مطرح میشود که ، آیا  عبا لباس است و یا نه ساتر  مضاف بر لباس است  ؟؟

پس با عبارت بالا ، مشخص میشود که حضرت زهرا(س) علاوه بر لباس و حجاب کامل ،  عبا نیز بر رویشان انداخته بودند و حال مشخص است که  عبا لباس نیست … و چیز اضافه ای بوده است..
حتی محقق ارجمند مرحوم آیت الله سید محمد باقر  ابطحی اصفهانی(ره) به این معنا در حاشیه کتاب “عوالم العلوم و المعارف ” اشاره کرده اند و گفتند :

” فالعباءة كانت صفة للعباءة القصيرة الّتي لبستها بضعة الرسول عليها السّلام و اقتنعت بها فوق ثيابها الساترة ” ..
ترجمه : عبا چیزی بود که آن را پاره تن حضرت رسول اکرم(ص) می پوشیدند و آن را بالای لباس خود که می پوشیدند (یعنی علاوه بر اینکه این لباس کاملا ساتر بود علاوه بر این یک عبا نیز می پوشیدند) .
منبع:عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد ؛ ج‏۱۱-قسم-۱ ؛ ص۲۳۶

 photo_2016-08-09_17-41-53

 

         پس ، معلوم شد که حضرت صدیقه طاهره زیر آن عبا حجاب کامل داشتند که محقق بزرگوار تعبیر به “ثیابها الساتره”  (لباسی که کاملا پوشاننده است) میکند …

و لذا زمانی که عبا را کشیدند  پاهای (کف مفصل) حضرت معلوم گردید نه اینکه مفصل  مشخص شود … کما اینکه در لغت نامه دهخدا آمده است که معنای ساق “پوزه پا” است .. ولی این کانال معاند معنی ساق را نمیداند ..فک میکند ساق یعنی مفصل پا …

و همچنین به طور قطع حضرت پایشان را پوشانده بودن … و کل پایشان هم غرق در پوشش برتر بود و لذا هیچ گونه اشکالی وارد نیست..

و همچنین محقق ارجمند باز می فرمایید :
“بأنّ سلمانا لا يدخل بيتا لا يدخله الرسول صلى اللّه عليه و آله و سلم قبل أن يؤذن له، و أنّ ربيبة الوحي و العصمة- الّتي تتورّع عن الأعمى- لا تأذن لأحد غير متستّرة”

ترجمه : یعنی ما به قطع میدانیم که سلمان(ره) در خانه ای وارد نمی شود که حضرت رسول به آن خانه -خانه حضرت زهرا- بدون اجازه وارد نمی شدند .. و همچنین دختر وحی و عصمت آن زنی که در پیش کور خودش را میپوشانید ، اجازه به کسی  نمیدهد در حالی که خودش پوشیده از لباس نیست …
ترجمه: عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد ؛ ج‏۱۱-قسم-۱ ؛ ص۲۳۶

نتیجه :

طبق بیانات گذشته ، واضح گردید :

اولا : حضرت زهرا (س) علاوه حجاب کامل ، عبایی بر خود پوشیده بودند و لذا اصلا امکان ندارد که حضرت بی حجاب باشند…

دوما : و  در روایات و سیره اثبات شده است ،  خانه ای که حضرت رسول و ملک الموت اجاره دخول میگرفتند ، حضرت سلمان بدون اجازه وارد نمیشود .. و حضرت زهرا بر کسی اجازه نداده اند در حالی که بدون حجاب باشند ،  کما اینکه آیت الله ابطحی به این دو مطلب اشاره کردند ..
سوما : در روایت صحیح مقبوله آمده است که ، حضرت زهرا (س) در مقابل  کور خودشان پوشانده بودند و حجاب کامل داشتند ؛ حال چطور امکان دارد ، آن حضرت در مقابل دیگران حجاب نداشته باشند ..

 چهارما : معنای ساق در لغت نامه دهخدا  “پوزه پا” آمده است و همچنین از واضحات است که حضرت زهرا (س) حتی پایشان هم به طور قطع چوشیده بودند … چه برسد به سرشان .

 پنجما : اصلا در روایت کلمه مو (در عربی “شَعر” گویند) وجود ندارد ولی این کانال معاند دروغ به این بزرگی گفته است …

و لذا این روایت آنطور که معاندین معنا کرده اند نیست ، بلکه حقیقت آن است که گذشت .

12ew3

 

تبليغات
کانال تلگرام ما :