گروه تحقیقاتی امام صادق علیه السلام
۷:۳۰:۱۵ - دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیا حضرت زهرا (س) دختر حضرت رسول اکرم(ص) است ؟
بسم الله الرحمن الرحیم بعد از اینکه شبهه پراکنان در فضای مجازی ، وقاهت را به اوج خود رسانده و محضر سیده نساءالعالمین جسارت کردند … ولذا ما اینها را شایسته جواب نمی دانیم و فقط برای واضح شدن مساله این مقاله را در سایت قرار میدهیم ، عزیزان کاربر که بدانند جبهه کفر و […]

بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از اینکه شبهه پراکنان در فضای مجازی ، وقاهت را به اوج خود رسانده و محضر سیده نساءالعالمین جسارت کردند … ولذا ما اینها را شایسته جواب نمی دانیم و فقط برای واضح شدن مساله این مقاله را در سایت قرار میدهیم ، عزیزان کاربر که بدانند جبهه کفر و الحاد چیزی  و مایه ای ندارد جز توهین و جسارت …

متن شبهه : با توجه به سن بالای حضرت خدیجه که در سن یائسگی بودن ، آیا امکان دارد که حضرت زهرا (س) در این زمان متولد شوند ؟؟

جواب :
تاریخ ولادت حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها)
۱) نظر اول : بیستم ماه جمادی الثانی سال پنجم بعثت می باشد .
منبع:  بحارالانوار / ج ۴۳ / ص ۹۳

۲) نظر دوم  : بیست جمادی الثانی سال دوم بعثت ، بوده است . که علامه مجلسی (ره) در کتاب ” جلاءالعیون” می فرماید که این قول  اشهر و اقوی است . (یعنی در نزد علمای شیعه این قول مشهور و خیلی قوی است و علما این را ترجیح می دهند ) .
منبع : جلاءالعیون ؛مجلسی؛ محمد باقر؛ جلد۱،ص۱۹۳ ، چاپ دارالاسوه  .

photo_2016-08-08_11-41-31

پس به دقت و جزم و یقین نمی توان گفت ، که حضرت صدیقه کبری در سال پنجم بعثت به دنیا آمده اند چون قول دیگر مشهور و اقوی بین علما شیعه است و حتی علمای اهل سنت نقل کرده اند که پنج سال  قبل از بعثت ولادت اتفاق افتاده است .

منبع : بحارالانوار؛ ج۴۳/ص۹/ح۱۵

در قسمت قبل مشخص شد که تاریخ ولادت حضرت زهرا (س) نزد مشهور علمای شیعه (رضوان الله علیهم) سال دوم هجری می باشد ، و به این مطلب علامه مجلسی (ره) تصریح کردند که همراه عکس کتاب خدمت عزیزان ارائه شد .

خب ، ما قصد داریم بحول و قوه الهی سن حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را به صورت تحقیقی بررسی کنیم تا ادعای واهی این مشرکان و هتاکان مشخص شود ..

نظریات در مورد سن حضرت خدیجه (س) هنگام ازدواج با حضرت رسول اکرم (ص) :

نظراول : ۲۵ سال
منبع :  دلائل النبوه للبیهقی ط دار الکتب العلمیه ج ۲ ص ۷۱ و البدایه و النهایه ج ۲ ص ۲۹۴ و ۲۹۵ و محمد رسول اللّه، سیرته و أثره فی الحضاره ص ۴۵ و راجع: السیره النبویه لابن کثیر ج ۱ ص ۲۶۵ و السیره الحلبیه ج ۱ ص ۱۴۰٫

نظر دوم : ۲۸ سال
شذرات الذهب ج ۱ ص ۱۴ و اقتصر علیه فی بهجه المحافل ج ۱ ص ۴۸ و رواه عن ابن عباس کل من: أنساب الأشراف (قسم حیاه النبی (ص)) ص ۹۸ و تهذیب تاریخ دمشق ج ۱ ص ۳۰۳ و سیر اعلام النبلاء ج ۲ ص ۱۱۱ و مختصر تاریخ دمشق ج ۲ ص ۲۷۵٫ و البحار ج ۱۶ ص ۱۲ عن الجنابذی .

علامه سید جعفر مرتضی العاملی (حفظه الله) از علمای بنام معاصر و  مجتهد در تاریخ و سیره است ،در کتاب بزرگ ۳۵ جلدی خود که  مبسوط ترین کتاب درباره سیره و تاریخ پیامبر(ص) است مینویسد :

 “هو مارجَّحه کثیرون”

یعنی :  این قول (سن حضرت خدیجه در زمان ازدواج ۲۸ سال بوده) را اکثر علما ترجیح داده و قائل به این شده اند .

منبع:  الصحیح من السیره النبی الأعظم، سید جعفر مرتضی العاملی ،ج ۲،ص: ۲۰۱  + عکس کتاب

photo_2016-08-08_11-42-29

نظر سوم : ۳۰ سال
منبع : السیره الحلبیه ج ۱ ص ۱۴۰ و تاریخ الخمیس ج ۱ ص ۲۶۴ .
نظر چهارم :۳۵ سال
منبع :  البدایه و النهایه ج ۲ ص ۲۹۵ و السیره النبویه لابن کثیر ج ۱ ص ۲۶۵
نظر پنجم : ۴۰ سال
منبع :أنساب الأشراف (قسم حیاه النبی) ص ۹۸ و سیره مغلطای ص ۱۲ و المحبر ص ۴۹ و المواهب اللدنیه ج ۱ ص ۳۸ و ۲۰۲

و نظریات دیگر که در منابع نقل شده است.

 بررسی نظریات :

با بررسی نظریات فهمیده می شود که قول #اصح و #مقبول نزد  اکثر علما ” ۲۸ سال” می باشد و علامه سید جعفر مرتضی العاملی میفرماید: سن حضرت خدیجه (س) هنگام ازدواج قطعا از ۳۵ سال کمتر بوده است و لکن اصح این است که ۲۸ سال بوده باشد ما اینکه گذشت .
حتی احمد بلاذری و ابو القاسم کوفی در کتاب هایشان و سید مرتضی در الشافی و ابو جعفر در تلخیص الشافی نقل کرده اند که نبیّ اکرم صلّی اللّه علیه و آله در حالی با وی ازدواج کرد که باکره بود و همین نظر را کتاب های الانوار و البدع مورد تأکید قرار می دهد؛ در آنجا که می گوید: رقیه و زینب دختران هاله، خواهر خدیجه بوده اند .

منبع:  موسوعه التاریخ الاسلامی ؛ محمد هادی یوسفی غروی ، ج ۱، ص۴۴۳

نتیجه : با این مطالب می توان به این مطلب رسید که سن حضرت خدیجه قطعا خیلی کمتر از آنچه که میگویند هست ،حتی تا آنجا بعضی ها معتقدند که حضرت خدیجه (س) باکره بوده و ازدواج نکرده بود و حال به نظر ما بعترین ونزدیک به حق قول دوم همان “۲۸ سال ” است کما اینکه علامه سید جعفر مرتضی العاملی و اکثر محققین به این قائل هستن …

پس با حساب سرانگشتی می توان دانست که حضرت خدیجه(س) در زمان تولد حضرت زهرا (س) چه سنی داشته است !!!
یعنی حضرت خدیجه (س) در زمان تولد دخترشان حضرت زهرا (س) ۴۵ سال داشتند ….
خب ، اما ملحدین از خدا بی خبر  تکفیری ، گفته بودند سن حضرت خدیجه (س) فلان است و نمی تواند بچه دار شود چون یائسه بوده است .
ولذا :
اولا : به طور قطع نمی توان تاریخ را صد در صد مشخص کرد ولی از قرائن و اقوال بزرگان استفاده می شود که قول اصح و اقوی همان است که ما گفتیم .
ثانیا : بنابر نظر آنها هم  فرضا قبول کنیم ، بچه دار شدن حضرت خدیجه (س) اصلا منافات ندارد با سن یائسگی، ندارد …
کما اینکه بعضی از زنان در سن بالا بچه دار شده اند و ما بارها از رسانه ها و اخبار  شنیدیم که پیرزن های ۸۰ ساله و بالاتر دارای فرزند شده اند … مضافا بر این در قرآن در چند داستان نیز بارداری در سنین خیلی بالا دیده میشود :
مثل :
۱) داستان حضرت زکریا و همسرش در آیه ۳۸ / آل عمران آمده است و از ابن عباس نقل شده است که :
زكریا صد و بیست سال داشت، و همسرش دارای نود و هشت سال بود .   مجمع البیان، ج ۱ و ۲، ص ۴۳۹
۲) داستان حضرت ابراهیم و همسرش ساره در آیه ۳۹ سوره ابراهیم  :
«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی وَهَبَ لِی عَلَى الْكِبَرِ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ إِنَّ رَبِّی لَسَمِیعُ الدُّعاءِ؛
حمد و سپاس خداوندی را كه در پیری اسماعیل و اسحاق را به من بخشید، قطعاً پروردگار من شنونده (و اجابت كننده) دعا است.»

از ابن عباس روایت شده، خداوند در سن نود و نه سالگی ابراهیم، اسماعیل را به او داد، و در سن صد و دوازده سالگی اسحاق را به او عطا فرمود، و از سعید بن جبیر نقل شده كه ابراهیم تا ۱۱۷ سالگی فرزندی نداشت، سپس دارای فرزندانی به نام اسماعیل و اسحاق گردید .
و موارد متعدد دیگر …. که نقل شده است.

حال ما قضاوت را به عزیزان وامیگذاریم …و این را کفار بدانند که نور خدا ادامه خواهد داشت و آنها نمیتوانند نور خدا را خاموش کنن و آنها هستند که به سرنوشت  یزید و معاویه مبتلا خواهند شد … ان شاءالله …

———————————————–

12ew3

تبليغات
کانال تلگرام ما :